HIoFK HISTORIA

Verksamhetsåren 1995-2009

1995 Herrjuniorerna vinner DM med 3-0 mot IFK Härnösand och tar därigenom hem Berndt Löfgrens vandringspris från 1984, som var ett pris att uppmuntra spelarna fortsätta vara aktiva efter pojklagsåren. Priset skulle tillfalla den förening, vars juniorer först vann tre DM-segrar.   

1996 Flicklaget F 80 reser till Dana Cup i Köpenhamn och blir sensationell 2:a turneringen. Delar av truppen på bild. Bla saknas Katarina Söderberg;

Katarina Söderberg (f-81) blir som första flickspelare från HIoFK uttagen i svenska flicklandslaget och är med i landslagsspel tom U23.

1997 blir herrlaget 2:a i seriespelet och kvalspelet till div 3, men det räckte inte till för avancemang och klubben blir av med hälften av spelartruppen till andra föreningar kommande år.

Caféterian Bussbyhörnan färdigställs. 

1999 Samarbete inleds med FV för en elitsatsning, som via kvalspel 2003 tar laget ett år till Superettan-spel med flera HIoFK-produkter. Tyvärr innebar det också att HIoFK;s herrlag återigen fick göra ett ettårigt besöka div. V -00.

2001 Efter Malin Moströms insatser under damlandslagets EM-silver instiftar fotbollssektionen Malin Moström-stipendiet, som årligen skall delas ut till en talangfull flickspelare i föreningen.  Emmeli Öhgren blir första mottagare av Malin Moström-stipendiet för sina insatser i klubben 2001.

IMG_0701.jpg

2002 Herrlaget vinner div 4 och spelar de kommande två åren i div. III.

Årets match på Bussbyvallen inför en publik på närmare 600 personer blev det då Europacupfinalisterna Umeå IK besegrade hemmalagets damlag med 15-1 i svenska cupen! Gladast ändå var kanske Linnea Andersson, som gjorde HIoFK.s mål – och målvakten Lina Sehlberg, som gjorde många spektakulära räddningar trots 15 mål insläppta bollar!

2005 Betongläktaren är nu halverad till 25 m, färdigställd och riktad mot både A – och B-plan och med trätrall på sittplatserna.

Sofia Jakobsson f- 90 blir uttagen i flicklandslaget och flyttar kommande sommar-06 till fotbollsgym i Växjö och därefter blir det en internationell karriär. Hon spelar årligen i olika landslag tom 2024! (Imponerande – 20 säsonger)!!!

2006 Damlaget vinner div. 3 och skall för andra gången i föreningens historia spela i div. 2 kommande säsong.

 

2008 Kansliet har under hösten flyttats till tidigare vaktmästarrum och marknadskansli och fått adressen Sportvägen 4. Damlaget åker ur div. 2 och spelar kommande år i div 3. Det innebär att även lag 2 automatiskt flyttas ner en division till div. 4.

2009 Representationslaget, herrar, blir 4:a i div 4 , men sektionen beslutar ändå att lägga ner herrlaget pga för få spelare.

Damlaget vinner div 3 och spelar kommande år i div. 2. Även lag 2 vinner sin serie och spelar således i div.3 kommande år.