HIoFK HISTORIA

Verksamhetsåren 1932-1959

1932 bildades fotbollsklubben Gullängets IK. Det blev en förening med några intresserade ungdomar, som sparkade boll på ängar i Gullänget mot lokala liknande grupper.  

På bild: 1932 års lag

1935 registrerades föreningen i Riksidrottsförbundet och fick då delta i organiserat seriespel och på så sätt sägas vara föreningens födelseår.

Det var spel i ”gärdsgårdsserier” på undermåliga planer och störningar i form av militärtjänstgöringar under perioden 1939-45. En serieseger noterades 1937 i Nordvästra serien.

Bild över Gullängetområdet från 1936, ger väl bra en överblick av samhällets storlek och utbredning.

 

Bror Schäders skrift från klubbens 35-årsfirande 1965 om att vara målvakt 1936 får komplettera bilden.

Fotbollsverksamheten lades ner 1946 och hemmaplanen (på ett område nära nuvarande Ängetskolan) hyrdes ut som betesvall till en av ortens bönder.

1951 blev ett viktigt år, då övergick all idrottsverksamhet i Gullänget-området till Hägglunds Idrotts- och Fritidsklubb och registrerades som ny förening i Riksidrottsförbundet. Några verksamhetsområden som fanns, tillkom och avslutades i denna förenings namn var orientering 1944-2014, tennis 1943 -1984, skidor 1957-2014, bridge och schack 1951-mitten 80-talet, bordtennis 1956-58, handboll 1965-1969 och motionsgymnastik i drygt 70 år.

 

 

Utformningen och färg av klubbmärket hämtades från den Hägglunds- logga, som prydde flaggorna på Hägglundsbussarna. Loggan inramas nu med gröna lagerkransar. Föreningsnamn och ort skrevs längs insidan av det cirkelformade klubbmärket.

 

 

1950 återuppstod fotbollssektionen, då det omgående gavs möjlighet att krita upp en fotbollsplan på den gräsbevuxna landningsbanan, vilken anlagts för Hägglunds flygplanstillverkning (som nu avslutats)!

Gullänget-Kroksta från 1956 med fotbollsplan i förgrunden.

Verksamheten tog snabbt fart och det blev träning och spel för seniorer, juniorer och i slutet av 50-talet även pojklag.

Serieseger i div 5 1956 med bild

Stående fr vänster Sven-Erik Olsson (lagledare), Sivert Larsson, Lasse Lidström, Carl-Oskar Olsson, Bengt Elfving, Fred-Olov Lundell och Hasse Söderlind. Knästående fr v. Jan Lindholm, Lasse Sjödin, Rune Täfvander, Staffan Jonsson och Gunnar Karlsson. På bild även ”reserverna” Nisse Andersson och Lennart Jonsson.

Men då herrlaget kvalificerade sig för div. 4 år 1956-57, underkändes planen för seriespel! Alla matcher fick spelas på bortaplan – oftast Skyttis grus (eller också blev det walk over).

När Hägglunds&Söner något senare dessutom meddelade att de skulle bygga en motorfabrik på området blev det nödvändigt att skapa en ny hemmaarena. Med frivilliga och små resurser lyckades man anlägga en grusplan, som kunde godkännas och användas på nuvarande idrottsplats from 21/9-58. Men det hade skett på bekostnad av färre spelare, ledare, lägre intresse, en medioker plan med begränsade sanitära installationer och fortsatt svag ekonomi. Föreningen förde en allvarlig diskussion om att lägga ner fotbollsverksamheten, då A-laget 1961 degraderades till div. 6 (det fanns 7 serienivåer). Som tur var fanns det ett pojklag i föreningen, som var mycket lovande och man lät dessa bli HIoFK:s framtid.