HIoFK HISTORIA

Verksamhetsåren 1960-1979

”Resan” börjar

1962 serieseger i div. 6! Edvin Öberg ny tränare och Sven-Erik Olsson lagledare (en funktion som Sven-Erik hade i närmare 20 år under 50- och 60-talet).

1962 års seriesegrare

St. fr.v. Edvin Öberg (tränare), Hasse Söderlind, Leif Eriksén, Jan Eriksén, Olov Östberg, Bertil Grundström och Sven-Erik Olsson (lagledare). Knästående fr.v. Lars-Erik Näsström, Lars Öberg, Roland Larsson, Eivind Nielsen, Lennart Lundsten och Göte Rehnberg.

1963 serieseger i div 5 – samma ledarduo. Noterbart var att det inte blev något spel på egen grusplan under hösten. Den måste prepareras för fortsatt godkännande. Edvin Öberg, som hade goda kontakter med Domsjö IF, ordnade så att alla hemmamatcher under denna höst fick spelas på Domsjö gräsplan. Mycket inspirerande.

1963 års seriesegrare

1964-65 fortsatt spel i div 4 med Edvin, som tränare. En 4:e plats -64 och en 3:e plats 1965. Äntligen premiärmatch 13/9 -65 på den nya gräsplanen (nuvarande B-plan). IFK Härnösand besegrades med 4-1. Kjell-Ove Eriksson blev HIoFK:s första målgörare.

Verksamheten börjar växa och blomstra- nu fanns också en omfattande ungdomsverksamhet samt junior-, B- och A-lag (herrar).

1966 ny spelande tränare, fd allsvensk spelare och landslagsman: Ingemar Clarin. Efter att ha besegrat div 3-laget MoDo med 9-1 en tidig träningsmatch, ökade förhoppningarna till serieseger. Men det blev en 3:e plats igen.

1967 sensationell värvning av bla Hammarbys främste målgörare Bernt Lif inför spelåret. Det skapade både förhoppningar och intresse runt klubben och fotbollen. Efter att ha förlorat seriefinalen mot Ramvik med 2-0 inför 1000 åskådare i Ramvik blev det återigen en 3:e plats. En besvikelse naturligtvis.

Samma år invigdes Bussbyvallen en lördag första helgen i juli. För fotbollens del innebar det match mot Nord-Sverige (dvs de bästa spelarna i Ångermanland-Medelpad). I en inspirerad match vinner HIoFK sensationellt med 5-2. Bernt Lif spelar i Nord-Sverige! Rolf Zetterlund, då i Sandvikens div 2-lag förstärker hemmalaget och är bäst på plan. 

Bild från invigningen 1967.

Hägglundsföretagets representant Harald Hägglund överlämnar den första HIoFK-flaggan till föreningens ordförande C-G Östberg. 

1968 Ny spelande tränare Bernt Lif och äntligen serieseger i div.IV. Efter att ha lett serien hela säsongen blev det ändå en helt avgörande sista match mot Östby – men ett kontrollerad 0-0-segermatch räckte. Då vann herrlaget div. 4 för första gången och därefter följde de mest framgångsrika åren i föreningens historia.

Bild 1968 års seriesegrare div. 4

Stående fr.v Sven-Erik Olsson (lagledare), Sivert Larsson, Olov Östberg, Ronny Olsson, Kenneth Engström, Bernt Lif (spelande tränare), Staffan Strandberg och John-Ivar ”Jonta” Eriksson. Knästående fr.v. Reidar Karlsson, Alrik Lind, Jan Eriksén, Lennart Lundsten och Stig Arnmark.

1969 HIoFK bästa Nolaskogslag i div. 3 ochsensationell 2:a efter första året i denna division. Det blir även en andraplats i seriespelet 1970. (mer om detta under rubriken herrlaget på denna hemsida).

1971 HIoFK vinner div 3 och kvalar till div 2, men förlorar mot IFK Sundsvall i en extramatch efter ordinarie kvalserie och 20 sekunder före full tid!

Bild 1971 års seriesegrare div. 3

St. fr.v. Allan Signal (lagledare), Olov Östberg, Bengt Abrahamsson, Staffan Strandberg, B-O Larsson, Ronny Olsson, Hasse Söderberg, Reidar Karlsson och Klas-Göran Green. Knästående fr. v. Leif Eriksén, Alrik Lind, Stig Arnmark, Nisse Olofsson, Börje Åsander och Bernt Lif (spelande tränare)

1973 

Hägglunds får besök av en veckotidning, som skickat ett reportageteam för att undersöka om satsningen på fotbollslaget var en del av företagets marknadsföring (som svenska mästarna Åtvidaberg och företaget Facit). Efter samtal med företagsledningen blev det inget reportage, men väl en bild på laget – arbetsklädda och i tidsenliga frisyrer! 13 av personerna på bilden hade en anställning vid företaget och 10 st kom från HIoFK:s ungdomsverksamhet! 

1974 Thomas Lundin, Sören Edlund och Jerry Häggström lämnar HIoFK efter säsongen för spel i Hammarby, GIF Sundsvall respektive Halmstad.

1975 Efter att ha legat 6:a inför sista omgången åkte A-laget ur div 3 på målskillnad och en 10:e plats. 

1976 beslutades att starta ett damlag. 

Bilder från träningsmatch mot Planeringsavdelningen vid Hägglunds 1975. 

1977 herrlaget vinner div 4, men det blir bara ett år i div. 3. 

Bild 1977 års seriesegrare i div.4

St.fr.v. Lennart Bergsten (ordf och lagledare), Rolf Eriksén (tränare), Peter Holmquist, Anders Westman, Robert Sjöberg, Björn Lundstedt, Gunno Nordgren, Per-Erik Nilsson och Hans Karlsson. Knästående fr.v. Sven-Olof Byström, Olov Östberg, Tommy Wik, Magnus Bäckström, Klas-Göran Green, Hasse Söderberg och Krister Bylund.

1978 Första DM-segern(!) för ungdomsfotbollen (P62). Laget får inga medaljer, då en spelare – som alltid varit HIoFK:are – ej var licensierad! Under resterande år fram till år 2000 blev det närmare ett 30-tal DM-tecken till HIoFK:s ungdomsfotboll.

1979 Damlaget har börjat etablera sig på spelplanerna. Helen Lindberg får vid HIoFK:s årsmöte – som första flicka i fotboll – föreningens ungdomsstipendium för sin målfarlighet och spel i Ångermanlands landskapslag.

1978/79 En lagbild. Övre raden fr.v. Per Lindberg (lagledare), Inga-Lill Edman, Stina Hallin, Elisabeth Simonsen, Marita Eriksson, Inger Wiklund, Bengt Wiklund (tränare), Jan Ivarsson (mv.tränare). Nedre raden fr.v. Marie Eriksson, Helen Pettersson, Birgitta Lindblom, Mari Sjöberg, Christina Hofvander, Helene Lindberg, Karin Johansson, Lena Bylund, Kerstin Lindberg, Pia Westin